Adaptācija bērnudārzam

 

LIELO LĀČU IETEIKUMI PIRMS BĒRNUDĀRZA UZSĀKŠANAS

  • 3 – 6 mēnešus pirms “Mans lācis” bērnudārza uzsākšanas, sākt jau gatavoties! JO MĒS JŪS GAIDĀM!
  • Izstāstiet bērnam, ka viņš dosies uz bērnudārzu, pastāstiet, kas tur notiek (dejo, dzied, zīmē, mācās, spēlējās, ēd, guļ), kurš viņu tur gaida (rotaļlietas, draugi, lielie lāči). Varat kādas dienas pirms pirmās dārziņa dienas atnāk vēlreiz paskatīties, kurā mājā ir dārziņš, pārrunāt ar bērnu, ka “tu te nāksi”, “te ir tavs dārziņš”.
  • Jūsu attieksme un domas par bernudārza gaitu uzsākšanu ir ļoti svarīgas. Bailes, nedrošība, neuzticēšanās, vainas apziņa, negatīva iepriekšējā pieredze, ietekmē to, cik veiksmīgi un ātri bērns spēs iejusties un pierast pie jaunajiem apstākļiem. Bērnam ir brīnumainas spējas izjust un pārņemt vecāku satraukumu. Tāpēc lielie lāči teiks jums tikai vienu – veiksmīgas adaptācijas pamatā ir droši un pārliecināti vecāki!
  • Lai miega lācis to miegu neatnes par ātru vai par vēlu, 2 – 3 mēnešus pirms bērnudārza gaitu uzsākšanas pielāgojiet bērnudārza ritmu mājās – rotaļu laiks, pastaiga, ēšana, diendusa. Īpaši ievērojot ēšanas un diendusas laikus (skat.  “Dienas ritms”).
  • Noteikti iemāciet un turpiniet atbalstīt bērna patstāvību un pašapkalpošanās iemaņas  – “staigāju pats”, “ēdu, sakošļāju pats”, “ģērbjos pats”, “mazgāju, noslauku rokas, muti”, “lietoju podiņu”. Lielie lāči noteikti steigs palīgā!
  • Lai bērnudārza ēdienreizes bērnam nav pārsteigums, mums ir risinājums! Mēs iedosim savu ēdienkarti! Un rezultātā jums būs jau gatava sastādīta ēdienkārte nedēļai, ko mājās varēsiet pagatavot un nebūs jāuztraucās, ka bērns dārziņā kaut ko neatpazīst/ neēdīs.
  • Nekad nebiedējiet bērnu ar bērnudārzu!

PIRMĀ DIENA LĀCĪ!

  • Pirmā diena pie mums Lācī ir kopā ar jums! Jūs redzēsiet un varēsiet izdzīvot visu mūsu rīta cēlienu. Kopā ar bērnu līdzdarboties, iepazīties, aprunāties.
  • Kāpēc tikai 1 diena kopā? Tāpēc, ka adaptācijas periods nenotiek vecākiem klātesot. Bērns pieņem, ka vecāki ir kopā ar viņu, tikai mainīta ir vieta.
  • Izbaudiet šo dienu kopā, jo nu, gan jūsu bērnam, gan jums sākas jauna ikdienas rutīna – bērnudārzs.
  • Uzticieties mums – lielajiem lāčiem! Lai šo sajūtu vairotu, mēs esam ar jums gan priekos, gan bēdās – gatavībā vienmēr satikties, uzklausīt, parunāties, sazvanīties, dot padomu un rast risinājumu. Pat kopīgu ballīti uzrīkot. Mums ir svarīgi, lai jūsu bērnam Lācī ir labi, lai tā ir īstā vieta, kur rotaļājoties apgūt pirmās dzīves gudrības un augt par laimīgu cilvēku (bērnu).

RĪTA ATĀ – ATĀ LĀCĪ jeb kā atvadīties!

Mammas un tēti, šis būs viens no grūtākajiem brīžiem, bet mēs jums ticam!

  • Šeit būs tas teiciens “ jo īsāk, jo labāk!” Tātad mierīgi, pārliecinoši, nekur paslepus nemūkam, iedodam bērnam lielo buču un sakam “ mīlu, lai laba diena/ atnākšu/ būšu pakaļ, kad būsi paspēlējies/ paēdis pusdienas/ launagu/ pagulējis”. Šādi, nosaucot kādu no bērnudārza darbībām, jūs palīdzat bērnam saprast dārziņa ritmu un sagaidīt jūs atpakaļ. Un bērns arī gaida, lai esiet šajā laikā.
  • Otrs variants ir  atvadīšanās rituāls, kuru atkārto katru dienu kā mantru, tāpat kā pirmo (piem. roku žesti, dziesmiņa, kopīga ēdienkārtes izlasīšana).
  • Ja bērns pēc atvadīšanās raud, vai turpina raudāt, nemainiet plānu, un laiks ir doties prom! Ja bērns “neatlaižās”, droši atdodiet lielajiem lāčiem. Ja nepieciešams, lūdziet lāču palīdzību.
  • Vai Jūs zinājāt, ka ar laiku, tiklīdz vecāki aiziet un grupiņas durvis aizverās – asariņas reāli pazūd dažu sekunžu laikā! Jūs neticēsiet, bet tā ir.

ADAPTĀCIJA LĀCĪ

  • Adaptācijas perioda ilgums katram bērnam ir individuāls. Šis bērna pierašanas periods pie jaunās vides var ilgt no 2- 3 nedēļām līdz 6 mēnešiem. Protams, 6 mēneši nebūt nenozīmē, ka jāpārtrauc bērnudārza gaitas, bet jāsaprot, kas bērnam traucē pierast, kādi notikumi risinās bērna dzīvē. Ja bērnam netiek dots pietiekami daudz laika, un adaptācijas periods tiek sasteigts – bērnā novērojami uzvedības traucējumi, trauksme, nervozitāte, raudulība, veselības pasliktināšanās, nevēlēšanās doties uz bērnudārzu.  Tāpēc iesakām dārziņa gaitas uzsākt mierīgi, pakāpeniski, ļaujot bērnam pierast pie jaunās vides.

Adaptācijas ilgums

Viegla adaptācija 2 nedēļas – 1 mēnesis
Vidēja adaptācija 3 mēneši
Smaga adaptācija 6 mēneši

OTRĀ DIENA LĀCĪ, bez mammas, tēta, … un uz priekšu!

  • Esiet 100% gatavi un pārliecināti “palaist” mazo lāci pie lielajiem lāčiem!
  • Ieplānojiet brīvu laiku bērna adaptācijas periodā, jo pierašana pie dārziņa nenotiek 3 dienās. Iesakām izvairīties no situācijas, kad vecākam ir pirmā darba diena, vai tuvu tam un bērnam pirmā dārziņa diena.
  • Šajā periodā centieties neizlaist bērnudārza apmeklējumu, tas bremzēs adaptācijas procesu un traucēs bērnam pierast pie jaunās vides.
  • Pirmās dienas bērnam nekad nav pilnas, tās ir tikai pāris stundas (9.00 – 11.00) dienā. Laiks pakāpeniski tiek palielināts. Tad līdz pusdienām, tad ar pusdienām, pēc tam ar pusdienām un diendusu. Lielie lāči noteikti ar jums vienosies, kurš ir vislabākais laiks bērnam palikt uz diendusu/ pilnu dienu.
  • Lielie lāči ir līdzās, par to šaubu nav! Viņi ar nepacietību gaida mazos lāčus, lai dotu visu savu lielo mīlestību, drošības apkampienu un opu. Viņi vienmēr ir gatavībā dalīties smaidos un emocijās, dejot un dziedāt, rotaļās iet, sabužināties, sačubināties, sabučoties un uzburt svētkus uz līdzenas vietas. Un, ja vajadzība sauks – arī asaru jūru un dusmu pūķi viņi zin, kā apvaldīt!

LIELIE LĀČI PAR KNUPĪTI, PUDELĪTI!

Uzskats par to, ka uz dārziņu jāiet bez knupja, mīļmantas, pudelītes un pamperiem ir mānīgs. Protams, izņēmums, ja esat bērnu laicīgi atradinājuši no šīm lietām. Atcerieties, ka šis laiks ir patiesi liels pārdzīvojums bērnam. Bērns piedzīvo kā ir šķirties no mammas, tēta un būt bez viņiem. Jauns ritms, vide, daudz svešu bērnu, pieaugušie, jaunu noteikumu iepazīšana un pieņemšana. Tāpēc, ja bērns lieto šīs lietas, tad neiesakām atņemt nedēļu vai dienu pirms dārziņa uzsākšanas. Mums būs daudz laika kopā, lai knupīti, pudelīti skaisti iesaiņotu kastītē un aizsūtītu uz mežu lāča bērniem.

AR MĪĻMANTU UZ LĀCI!

Mums ir bijuši gan pulksteņi, gan lielās gultas segas un spilveni, gan bankas kartes, telefoni, bļodas, naktslampiņas, lupatiņas, marlītes, gigamega lāči.. Un tas nekas! Šis posms, uzsākot dārziņa gaitas, bērnam  emocionāli ir ļoti satraucošs. Līdz 3 gadu vecumam bērnam nav izveidojušās pašregulācijas prasmes un viņš nespēj pats nomierināties, vai tikt galā ar savām emocijām. Tāpēc bērnam mīļmanta ir ļoti svarīga. Un tā nav parasta rotaļlieta – tas ir mierinājums bērna sirsniņai, kad jūs neesat klāt, palīgs izdzīvot bēdas, saķert asariņas un iemigt. Tas ir bērna draugs, kurš ir blakus it visur.

LIELIE LĀČI PAR PODIŅU!

Liels prieks ja jūsu mazais ar podiņu ir uz “tu”, bet nav liela bēda, ja podiņlietas vēl jāapgūst. Podiņmācības gudrības sāksim apgūt, kad adaptācijas periods būs jau aiz muguras, un bērns būs iejuties.